8 komentarzy do “Środki trwałe w budowie

 1. Barbara

  Czy wykonanie operatu szacunkowego częściowo wybudowanego budynku niezbędnego do zaciągnięcia kredytu będzie kosztem czy podwyższa wartość nieruchomości???

  Odpowiedz
  1. karolinak Autor wpisu

   Jeśli kredyt jest na budowę tego obiektu a wykonanie operatu konieczne do uzyskania kredytu, to wg mnie zwiększa wartość środka trwałego w budowie, czyli tej nieruchomości.

   Odpowiedz
   1. Anna

    Co zrobić w sytuacji gdy przyjęcie budynku do użytkowania nastąpiło 27.10 a część faktur za roboty które były wykonane przed tą datą zafakturowano dopiero w listopadzie???

    Odpowiedz
    1. karolinak Autor wpisu

     Skorygować wartość początkową i amortyzację za listopad naliczać od tej skorygowanej podstawy. Sytuacja, w której roboty nie zostały zafakturowane nie wpływa na fakt, że już je wykonano i na dzień przyjęcia stanową element wartości początkowej – w razie otrzymania precyzyjnej informacji od wykonawcy o wartości niezafakturowanych, ale wykonanych robót można ustalić wartość początkową ś.t. samodzielnie, pomimo braku faktur.

     Odpowiedz
 2. Piotr

  Przy budowie budynku zamawiano materiały które były na paletach. Większość z nich nie została zwrócona i na placu budowy też ich nie ma (nikt nie wie co się z nimi stało, być może zostały skradzione). Czy te niezwrócone palety obciążają koszty bieżącego okresu???

  Odpowiedz
 3. Jola

  Jaka stawkę amortyzacji do celów podatkowych należny zastosować do parkingu jeżeli przylega on do trzech nowo wybudowanych budynków??

  Odpowiedz
  1. karolinak Autor wpisu

   Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie KŚT taki towarzyszący obiekt będzie powiększał wartość budynku, któremu służy, ale jeśli jest kilka budynków, które “korzystają” z tego parkingu, to wówczas będzie on osobnym środkiem trwałym – obiektem inżynierii lądowej i wodnej grupa 2. Stawkę należy odczytać z zał. nr 1 do ustawy o podatku dochodowym.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.