Co to jest tzw. czystość obrotów konta i po co w ogóle ją zachowywać
Jest to pojęcie wyłącznie techniczne, nie uregulowane przepisami ustawy o rachunkowości. Sposób ujęcia zapisów na kontach należy opisać w Polityce rachunkowości, ale nie oznacza to zakazu stosowania zapisów, które zakłócałyby tzw. zasadę czystości obrotów.
Oznacza ona taki sposób ujęcia zapisów, który nie powoduje zawyżenia obrotów na koncie, w szczególności ujmowanie korekt po tej samej stronie konta, co zapisy pierwotne, tylko, że z minusem. Dotyczy to np. zapisów na kontach kosztów, które ujmuje się po stronie Wn, natomiast korekty – również po tej stronie, ale ze znakiem (-). W takim przypadku po stronie Ma kont kosztów ujęte będą wyłącznie przeksięgowania na wynik finansowy a nie zmniejszenia kosztów z tytułu korekt. Dzięki temu suma zapisów po stronie Ma będą stanowiły ich salda na koniec roku.
Podobnie jest w przypadku umorzenia ŚT. Zachowując na tym koncie czystość obrotów, po stronie Ma będziemy mieć wyłącznie kwotę amortyzacji a po stronie Wn tylko zmniejszenia z tytułu sprzedaży i likwidacji.
Gdyby korekta (zmniejszenie) amortyzacji została ujęta po stronie Wn konta 070, wówczas obroty konta zostałyby zawyżone i nie można byłoby na ich podstawie odczytać wartości likwidacji i amortyzacji ŚT.
W przypadku zapasów, po stronie Wn rejestruje się przyjęcia i ich korekty (ze znakiem minus) a po stronie Ma rozchody. Zachowując takie zasady, będziemy mogli uzgodnić wartość rozchodów z kontami kosztów (zależnie od rodzaju pozycji zapasów będą to koszty zużycia materiałów, wartość sprzedanych towarów lub produktów).
Dlatego warto wprowadzić powyższe zasady w swoich księgach aby ułatwić sobie uzgadnianie ksiąg na koniec roku oraz wychwytywanie ewentualnych błędów.
Co oznacza niezgodność obrotów po stronie Ma konta Umorzenie ŚT i WNiP z saldem konta amortyzacji w przypadku gdy ww. czystość obrotów została zachowana?
Czy jest to więc nieprawidłowość
Jeżeli nie mamy do czynienia z aktualizacją wyceny ŚT i WNiP (a jedyna taka miała miejsce w 1995 roku) lub z jednostką, która umorzenie nalicza w ciężar funduszu własnego (zamiast go amortyzować), taka niezgodność oznacza błąd
Każde bowiem naliczenie amortyzacji ujmowane jest Wn Amortyzacja Ma Umorzenie.
Jeśli chodzi o uzgadnianie środków trwałych i umorzeń, to tutaj należy skontrolować likwidacje, czyli sprawdzić, czy obroty Wn konta Umorzeń nie przekraczają obrotów Ma konta ŚT.
Różnica między tymi wartościami stanowi wartość netto rozchodowanego niefinansowego majątku trwałego.
Wartość tę porównujemy z uzyskanymi przychodami z tytułu rozchodu i w ten sposób otrzymujemy albo zysk albo stratę, którą należy wykazać w RZiS
Ale super podpowiedź. Dziękuję Pani bardzo za te wpisy i porady. Korzystam z nich na bieżąco. Wiedza takiego fachowca pomaga mi w codziennych trudach pracy w pełnych księgach. Konkretnie i rzeczowo. Dziś będę sprawdzać pani porady. Dziękuję jeszcze raz.
Dziękuję i bardzo się cieszę, że moje wpisy są przydatne 🙂
Ciekawy wpis, przy okazji Karolino wspomniałaś o jednostkach, które księgują umorzenia w ciężar funduszu własnego, mam taką sytuację w fundacji i przyznam, ze nie bardzo wiedziałam dlaczego. Jakie jednostki księgują w ten sposób?
Na pewno nie będą to zwykłe firmy, tylko innego rodzaju jednostki, w tym tzw. budżetówka. To, jak umarzany jest majątek trwałych jest uregulowane w przepisach, na podstawie których te jednostki działają. Może być tak, że w ciężar funduszu umarzany jest tylko majątek, w który wyposażono jednostkę w momencie jej powoływania, czyli ten, który odpowiadał właśnie funduszowi własnemu (który jest odpowiednikiem kapitału własnego w firmach – Wn 010 Ma 801). Tego rodzaju jednostkami nie zajmuję się od wielu lat, więc nie jestem w stanie podać szczegółów, ale w internecie można odnaleźć przykłady sprawozdań finansowych oraz Polityki Rachunkowości tych jednostek i się z nimi bliżej zapoznać.